|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
NYSMF
Faculty
|
|
||||||||||||||
PETER MIYAMOTO Session I, II, III
University of Missouri, Curtis, Yale University |
AYAKO TSURUTA Session I, II, III Artistic Director, Odyssey Chamber Music Series and Plowman Chamber Music Competition;
Yale University, Juilliard |
EMI KAGAWA Session I, II, III The Juilliard School; New York University; SUNY Stony Brook; Great Neck Conservatory;
the Piano School of NYC |
||||||||||||
TIMOTHY BRENT Jazz Session I University of North Texas; DownBeat Award Winner |
ROBERT ROMAN Jazz Session II SUNY Oneonta |
RANDY INGRAM Jazz Session III The UN Int'l School; MM NEC Cons |
||||||||||||
PRISCILLA YUEN Staff Pianist Session I, II, III The Eastman School of Music; The Harley School; MM, Eastman; BM, University of Missouri-Columbia |
|
|
||||||||||||
|
||||||||||||||
VIOLIN |
||||||||||||||
AMY IWAZUMI Session I, II, III Int'l Performing Artist; I-S Duo; Ray & Amy Duo; BM, MM Juilliard
|
RAY IWAZUMI Session I, II, III Juilliard; Int'l Performing Artist; Musicological Writer/Researcher; BA, MM, DM Juilliard
|
SAEKA MATSUYAMA ARCHIBALD Session III Int'l Performing Artist; BM, MM Juilliard |
||||||||||||
VIOLA |
||||||||||||||
JOHN VAIDA Session I Wyoming Seminary; Miscorderia Univ; Hamilton Madison House; MM Eastman |
MIRANDA SIELAFF Session II Diller Quaile School; School for Strings; Allsar Quintet; The Knights |
SURAI BALBEISI Session III Hoff-Barthelson Music School; Larchmont Music Academy |
||||||||||||
CELLO |
||||||||||||||
KATE DILLINGHAM Session I Lehigh Univ; Artistic Dir, CT Alliance for Music; Broadway "The Lion King" |
YURHEE CHAE Session II Hopins School; Neighborhood Music School; Juilliard, Yale, Seoul National University, SUNY Stony Brook |
OLE AKAHOSHI Session III Yale School of Music; Manhattan School of Music; Sejong Soloists; Saito Kinen Soloists |
||||||||||||
BASS |
||||||||||||||
STEVEN MORAN Session I, II, III Juilliard; Jupiter Chamber Players; Peabody |
ROBERT SABIN Jazz Session I, II, III Teachers College/ Columbia University; Hunter College High School – Director of Jazz Studies |
|||||||||||||
GUITAR |
||||||||||||||
MATT DAVIS Session I University of the Arts, Philadelphia; Manhattan School of Music |
STEPHEN MATTINGLY Session II Classical Guitar Institute Univ of Louisville; Bellarmine Univ; Tantalus Quartet; DMA, Florida State Univ; BM, MM, Eastman |
JESSE LEWIS Session III University of New Orleans; Manhattan School of Music |
||||||||||||
HARP |
||||||||||||||
KARLINDA CALDICOTT Session I, II, III Catskill Symph; Schenectady Symph; College of St Rose; Hartwick College; SUNY Oneonta |
||||||||||||||
|
||||||||||||||
FLUTE |
||||||||||||||
ELIZABETH JANZEN Session I Manhattan School of Music; The Dillard-Quaile School; Teaching Artist, The New York Philharmonic & Carnegie Hall |
WENDY STERN Session II Flute Force; ETSU Suzuki Institutes |
BONNIE BOKYUNG KIM Session III Christopher Newport Univ; Creo; Old Dominion University; Tidewater Community College |
||||||||||||
CLARINET |
||||||||||||||
NUNO ANTUNES Session I, II Philharmonic Orch of the Americas;IRIS Orch; Horace Mann; Praxis Youth Leadershop Orch; MM Manhattan School of Music |
PASCAL ARCHER Session III Manhattan School of Music Precollege, Hunter College, Northeastern Pennsylvania Philharmonic, Long Island Philharmonic |
|||||||||||||
DOUBLE REEDS |
||||||||||||||
MARK SNYDER Oboe & English Horn Session I, II, III Western Connecticut State University; Youth Symphony of the United Nations; Ridgewood Conservatory |
KRASSIMIR IVANOV Bassoon Session I, II, III Catskill, Utica, Syracuse, and Albany Symphonies |
|||||||||||||
SAXOPHONE |
||||||||||||||
ALEJANDRO AVILES Session I Freelance Artist of Latin, Jazz and Afro-Cuban Music |
JANELLE REICHMAN Session I, II FivePlay; LREI; MM Manhattan School of Music |
JASON RIGBY Session I, II, III Aretha Franklin, Village Vanguard Jazz Orchestra, Fresh Sound Records Artist,
Cameron Brown |
||||||||||||
PAUL COHEN Classical Saxophone Institute Session I Manhattan School of Music, Rutgers, MSU, NYU |
AARON IRWIN International Recording & Performing Artist |
|||||||||||||
|
||||||||||||||
TRUMPET |
||||||||||||||
PATRICK HOFFMAN Session I Delaware State University |
MICHAEL GORHAM Session II, III Philharmonic Orchestra of the Americas; Rockland Conservatory of Music; Concordia Conservatory |
DANIEL URNESS Jazz Session III Broadway Musician (Porgy and Bess); United National Intl School; MSM |
||||||||||||
NATHAN WARNER Jazz Session I, II Sugartone Brass Band; St. Mark the evangelist School; Manhattan School of Music Prep |
||||||||||||||
TROMBONE |
||||||||||||||
SAMUEL CHEN Trombone & Euphonium Session I, II, III Knoxville Symph. Orch.; Knox Brass WorX Company |
JOHN S. YAO Jazz Session I Third Steet Music School Settlement; Yaozeki Big Band; Copland School of Music |
TIM VAUGHN Jazz Session II, III Slavic Soul Party; Manhattan School of Music |
||||||||||||
FRENCH HORN |
||||||||||||||
ILZE BRINK-BUTTON Session I, II Cornell University; Syracuse Symphony, Utica Symphony, Onondaga Comm. College |
LAUREN BECKER Session III Nazareth College; Eastman Community Music School; Hochstein School; Kendall Betts Horn Camp; MM Eastman School of Music |
|||||||||||||
TUBA |
||||||||||||||
JASON ARNOLD Session I, II, III Fairfield Univ; Imperial Brass; Brass Brass Quintet |
||||||||||||||
|
||||||||||||||
CHRISTOPHER NAPPI Session I, II, III Adelphi Univ, Manhattan School of Music Prep |
GERNOT BERNROIDER Drum Set Session I, II Freelance Artist |
JEFF DAVIS Drum Set Session III Jeff Davis Band |
||||||||||||
|
||||||||||||||
DANIEL OTT Session I, III NYSMF Composition Program Director; The Juilliard School; Fordham University; BM Curtis; MM, DMA, Juilliard |
MANUEL SOSA Session II Chair, Ear-Training Dept, The Juilliard School; BM, MM, DMA, Juilliard |
|||||||||||||
|
||||||||||||||
TIMOTHY BRENT Jazz Session I University of North Texas; DownBeat Award Winner |
KAT CALVOSA Lawrence University, Manhattan School of Music, University of Miami, FL |
COLBY THOMAS Session III SUNY Oneonta |
||||||||||||
|
||||||||||||||
KEISUKE HOASHI Session I, II, III Actor, Hollywood, CA; Crane School of Music; MS Rensselaer Polytechnic Institute |
||||||||||||||
|
||||||||||||||
BONNIE BOKYUNG KIM DIRECTOR, NYSMF IFI Christopher Newport Univ; Creo; Old Dominion University; Tidewater Community College |
DANIEL HAI SUNG BAC CONDUCTOR, NYSMF IFI Editor-in-Chief, FLUTE Magazine; Gangneung-Wonju National University; Sunhwa Art School; Chongshin Conservatory |
LINDA CHESIS
Manhattan School of Music; Aaron Copland School of Music; New York University; Cooperstown Chamber Music Festival (Founder & Artistic Director) |
||||||||||||
GUO-LIANG HAN
Principal Flute, China National Symph Orch; |
HONG KYU LEE
Burkart Flute Artist; Conductor, Chung Cheong Philharmonic; Chair, Korean Flute Education Association; Chung Cheong University; Ye-won Arts High School |
HENRIK WIESE
Principal Flute, Bavaarian Radio Symphony Orchestra |
||||||||||||
NYSMF faculty instructor listings are subject to change at any time.
| PIANO | STRING | WOODWIND | BRASS | PERCUSSION | COMPOSITION |
| VOICE | MUSICAL THEATRE | INTERNATIONAL
FLUTE INSTITUTE |